wtorek, 29 listopada 2011

LibreOffice / OpenOffice i praca dyplomowa


Jak pisać pracę dyplomową...


Zdaję sobie sprawę, że obsługa pakietów biurowych to dla większości męka. Stworzenie nagłówków, spisu treści, bibliografii, numerowanie stron, zdjęć, formuł to często czarna magia. Koniec października to moim zdaniem bardzo dobry czas żeby zacząć o tym myśleć.
Opiszę w jaki sposób w pakiecie LibreOffice (jak ktoś jest sprytny z pewności i w MS Office znajdzie te funkcje) stworzyć:

- style stron - tytułowej, parzystej, nieparzystej, poziomej;
- hierarchizowany dokument w oparciu o nagłówki i inne style tekstu;
- numerowanie grafik i formuł;
- spis treści i inne spisy na podstawie elementów dokumentu.

Ponadto zdradzę kilka tricków związanych z wstawianiem grafik wysokiej jakości (a konkretnie grafik wektorowych) z programu AutoCAD przy pomocy programu Inkscape.
Dzisiaj krótko o LibreOffice.

Pakiet LibreOffice jest darmowym pakietem biurowym mającym możliwości podobne do powszechnie znanego Office'a. Każdy ma jakieś wady i zalety. W moim przypadku zadecydowała cena. Po co płacić za coś, co mogę mieć za darmo?


Całość wpisu jest dostępna tutaj u kolegi:

http://majister.blogspot.com/2011/10/jak-pisac-prace-dyplomowa-i-wstep.html


Cykl artykułów ma już w tej chwili III części - zapraszamy!

poniedziałek, 14 listopada 2011

Nowy i oficjalny system dla Commodore 64x i Amiga

Commodore OS, bo właśnie ten system przedstawia prezentacja to po prostu lekko zmodyfikowany Linux Mint / Ubuntu. Mimo wszystko warto oglądnąć. Jakby nie patrzeć - Linux to droga, która poszło wielu ex-amigowców i ex-commodorowców (w tym ja).



Droga, którą idzie Commodore USA, właściciel marki Commodore i licencjobiorca marki Amiga, jest zupełnie inna od ścieżki, którą podąża większość współczesnych amigowców, opisanej wcześniej na blogu. To po prostu ciekawe rozwiązanie PC z Linuksem brandowane klasyczną etykietką.

Szczerze mówiąc? Mnie całkiem przekonuje model Commodore VIC-Slim.


Jeśli jakość klawiatury jest wystarczająco dobra - ten komputer pod kontrolą Linuksa (a może i w przyszłości AROS-a) mógłby mi długo służyć.


Gdyby ktoś jeszcze nie zauważył - cały PC jest zawarty w klawiaturze.

Jakiś Windows też się na tym postawi bez problemu - to przecież po prostu zwykły Atom DualCore - to będzie przydatne dla użytkowników Windows'a niezadowolonych z WINE lub VirtualBox.

czwartek, 10 listopada 2011

Używanie docka w stylu "makówkowym" - VectorLinux

Wdałem się już w niejedną w dyskusję na osnewsie na temat środowiska graficznego Unity. Jak dla mnie jakimś atutem Unity jest obecność swoistego docka - natomiast ewidentne nawiązanie do systemu spod znaku nadgniłego jabłka mi się nie podoba.


Dock jednak nie jest głupim rozwiązaniem, więc warto połączyć go z jakimś normalnym środowiskiem graficznym, które nie będzie wymagało rewolucyjnej zmiany przyzwyczajeń w używaniu komputera.


Na screenshocie powyżej (można powiększyć) jest najnowszy VectorLinux (wersja RC) ze zintegrowanym, prekonfigurowanym dockiem oraz XFCE - można pobrać jako LiveCD i wypróbować na maszynie wirtualnej, lub z płytki CD.

Sam VectorLinux to już klasyka - jedna z najstarszych "łatwych" dystrybucji. System prawie idealny - ma w sobie prawie wszystko co potrzeba do pracy i w dodatku skonfigurowane z automatu. Solidna baza, czyli ostatnie stabilne Slackware oraz kilka usprawnień (nowsze jądro systemu) - robi swoje.

Jedynym minusem jest brak polonizacji (mi zupełnie nie przeszkadza, o ile w XFCE i terminalu ustawie sobie klawiaturę PL) oraz konieczność przekompilowania freetype (brak subpixel hinting), albo ściągnięcia sobie z zewnątrz pakietu freetype wolnego od ograniczeń patentowych, aby mieć piękne czcionki na panelu LCD.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...