piątek, 17 sierpnia 2012

Windows XP minimalisty - wpis gościnny.

Autorem dzisiejszego wpisu jest Rafał z bloga Kariera Rentiera.


Niestety, moja znajomość z Linuxem zakończyła się po odpaleniu raz w życiu Knoppixa z płytki (nie pamiętam z jakich przyczyn to robiłem), stąd też nie mogę podzielić się informacjami na temat optymalizowania żadnej z linukoswych dystrybucji. Jednak dzięki uprzejmości admina, zamieszczam tekst poświęcony na sprzątaniu komputerów z zainstalowanym Windowsem.

Większość ludzi wcale nie jest zadowolona ze stanu, w jakim znajdują się ich komputery (podobnie zresztą jak finanse, czy inne dziedziny życia). Pulpity zasypane są masą ikon, lista programów w menu start nie mieści się na ekranie, a system odpala się pół godziny z powodu masy uruchamianych razem z nim programów. Jak więc poradzić sobie z takim bałaganem?

1. Instaluj tylko potrzebne aplikacje
Obecnie do prawie każdego programu dorzucana jest cała masa zbędnych gadżetów. Są to inne aplikacje, dodatki do przeglądarek, automatyczne aktualizacje... po co to komu?
Dodatkowo, do każdego dodatku tworzone są skróty w różnych miejscach.
Na szczęście, zazwyczaj mamy możliwość wyboru, czy „gratisy” instalujemy, czy nie. Często, aby to zrobić trzeba wybrać „instalację użytkownika” lub „instalację zaawansowaną”.

2. Usuń zbędne skróty
Skrót to ikonka w łatwo dostępnym miejscu, która ma nam skrócić drogę do pliku zapisanego gdzieś głęboko w skomplikowanej strukturze folderów. Niestety, wspomniane wyżej instalatory tworzą ich zdecydowanie za dużo. Ulubionymi miejscami do tworzenia skrótów są: pulpit, pasek szybkiego uruchamiania i menu start. Najprawdopodobniej większość operacji na komputerze wykonujesz używając mniejszości zainstalowanych na nim programów (zasada Pareto). Skróty do tych aplikacji należy zostawić

3. Autostart
Wraz ze startem systemu uruchamia się mnostwo programów. Sęk w tym, że często są one zbędne. Wejdź w Menu Start a następnie w „Uruchom” i wpisz „msconfig”. W zakładce „uruchamianie” znajdziesz listę programów otwieranych z systemem. Przejrzyj je. Tych, których element docelowy znajduje się w folderze Windowsa lepiej nie ruszaj, jeżeli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem komputera. Pozostałe przejrzyj i wywal. Pamiętaj jednak, że zmiana tych opcji jest nieco ryzykowna, i należy ją stosować rozważnie.

4. Usuń niepotrzebne programy.
Najprawdopodobniej masz już komputer od dłuższego czasu. W czasie jego używania zainstalowałeś sporo programów, które są już niepotrzebne. Warto się im przyjrzeć, a następnie pousuwać. Jak to zrobić? Po pierwsze, szukając deinstalatora dla każdej aplikacji oddzielnie. Możesz jednak użyć rozwiązań systemowych. Jeżeli wejdziesz w Panel Sterowania i następnie w „Dodaj/Usuń Programy” wyświetli Ci się pełna lista zainstalowanych aplikacji, które możesz usunąć. Uważaj jednak na dziwne nazwy, których nie kojarzysz to mogą być sterowniki, wtyczki do przeglądarek lub inne, potrzebne rzeczy. Aby dowiedzieć się więcej na temat danego programu wystarczy po prostu wrzucić jego nazwę w Google.
„Pełna lista” może jednak zawierać błędy. Jeżeli bowiem formatowałeś dysk systemowy i ponownie instalowałeś system, to programy zapisane na innych partycjach przed formatem nie będą się wyświetlały, i trzeba je odinstalować ręcznie.

5. Dostosowanie systemu
Cóż – możliwości „odchudzania” Microsoftowych produktów jest bardzo wiele. Większość z nich wymaga jednak głębokiej ingerencji w system, której nie polecam dla początkujących użytkowników.
W związku z powyższym przedstawię tylko kilka porad, które można dosyć łatwo wprowadzić w życie.
Klikając prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierając „Właściwości” a następnie przycisk „Dostosuj” pojawi Ci się okienko konfiguracji Menu Start. Pod fiszką „zaawansowane” możesz wybrać, które ikony mają się pojawiać po naciśnięciu przycisku Menu Start.
Ikony na pulpicie schowasz, wchodząc we właściwości ekranu (prawy przycisk myszki w dowolnym miejscu Pulpitu a następnie „właściwości”) a następnie fiszkę „Pulpit” i przycisk „Dostosuj Pulpit”. Niestety, nie da się usunąć w ten sposób ikonki Kosza.
aby przywrócić znany ze starych Windowsów wygląd, kliknij prawym przyciskiem myszy na „Mój Komputer”, następnie wybierz Właściwości--->Zaawansowane--->”Ustawienia” (pierwsze od góry) a następnie zaznacz opcję „dopasuj do uzyskania jak najlepszej wydajności”.

6. Gdzie są granice, czyli czego nie ruszać?
Naturalnie są pewne granice, których przekroczenie może wyrządzić nam sporo szkód. Czego więc nie powinniśmy ruszać, usprawniając nasz system?
Po pierwsze, nie powinniśmy wyłączać antywirusa i aktualizacji systemu. Dla mnie osobiście są to rzeczy priorytetowe, bez których jakakolwiek praca na komputerze jest wykluczona.
Po drugie, nie bawmy się procesami, których nie rozumiemy. Grzebanie w rejestrze systemowym, albo w usługach windowsowych zostawmy ludziom, którzy się na tym znają. Nie warto ryzykować awarii dla super-lekkiego komputera.
Po trzecie, nie komplikujmy sobie życia. Jeżeli używasz jakiejś aplikacji naprawdę często, to zostaw sobie skrót, w przeciwnym czasie będziesz tracić czas na bieganie po dysku i szukanie programu źródłowego.

-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-

A Ty w jaki sposób dbasz o porządek na swoim komputerze?

P.S. A ja oczywiście zachęcam gorąco do odwiedzenia autora bloga Kariera Rentiera, gdzie można naprawdę poczytać dużo fajnych rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...