czwartek, 19 kwietnia 2012

Instalacja Salix (wersja live) w trybie 'frugal' na twardym dysku.

Z tego co widziałem na necie nikomu nie udało się zainstalować w trybie 'frugal install' liveCD dystrybucji Salix, która jest popularną modyfikacją starego dobrego Slackware, w pełni kompatybilną z oryginałem.

O co chodzi? Chodzi o instalację analogiczną do pracy z LiveCD na już istniejącej partycji zajętej przez inny system lub dane innego systemu (np. Windows).

Jedna z systemowych tapet SalixOS, co jak co, ja nie narzekam!!! :P Wersja full po kliku.

Salix rozkłada na łopatki Zenwalk, z którego się wywodzi - powrót do korzeni i do kompatybilności ze Slackware był jedną z lepszych decyzji ostatnich lat w teamie Zenwalk (część developerów).

Wracając do tematu - skoro jak widać nikomu się to nie udało, albo po prostu nikt nie próbował (w polskiej blogosferze nikt, w angielskiej nieudane próby), ja postanowiłem tego dokonać - nie ma to jak szczypta megalomanii.

Rozpakowałem zatem plik iso z liveCD Salix'a, katalog /boot wrzuciłem do katalogu /salix dopiero co utworzonego na partycji sda6 (czyli według numeracji grubowskiej hd0,5) natomiast całą resztę dysku wypakowałem do partycji głównej!

Dlaczego tak? Bo na tej samej partycji jest Mageia, której nie chciałem zdewastować nadpisywaniem katalogów!

mój wpis w grubie:

title salixlive-MINIMUM
kernel (hd0,5)/salix/boot/vmlinuz root=/dev/ram0 quiet lang=pl_PL keyb=pl autologin
initrd (hd0,5)/salix/boot/initrd.xz
boot


Plik persistent (plikoparycja z danymi) rezyduje na partycji vfat z moimi danymi jeszcze z czasów Windows'a (utworzone persistent manager'em). Z analiz nieudanych prób anglojęzycznych kolegów wywnioskowałem, że program rozruchowy (skrypty live) Salixlive nie rozpoznają partycji ext4, na szczęście u mnie jest do dyspozycji ext3 i vfat.

System działa całkiem szybko - minimalnie wolniej niż realna instalacja - zdecydowanie szybciej niż LiveCD. Salix to miód - jest tym dla Slackware, czym Mageia/Magiczny Remix/Mandriva dla Linuksa biurkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...