niedziela, 11 grudnia 2011

Masowa zmiana rozmiaru plików graficznych.

...czyli np. szybkie stworzenie miniaturek z kolekcji zdjęć zrobionych cyfrówką, jest możliwe dzięki użyciu pakietu ImageMagick dostępnego w większości dystrybucji Linuksa. Mi się to bardzo spodobało.

Polecenie mogrify oraz convert wykonywane z terminala zostały opisane pod poniższymi adresami.

http://www.imagemagick.org/www/mogrify.html

http://www.imagemagick.org/www/convert.html

To oczywiście przykładowe sposoby na wykorzystanie tych poleceń. W wyszukiwarkach na pewno znajdziecie ich więcej.

Dla nowicjuszy: Oczywiście musimy otworzyć terminal, przejść do interesującej nas lokalizacji i wykonać polecenia. Przydadzą się proste i podstawowe komendy, które naprawdę warto opanować oraz konsolowy programik mc.


A teraz szczypta humoru: szukając na necie screenshot'a pokazującego programik mc na topowym miejscu wyświetliła mi się taka miniaturka jak powyżej. Co jak co - ja tam nie narzekam.


A oto widok na mc w terminalu.

3 komentarze:

  1. Niezly jest Linux, nawet zima rozgrzewa:)

    OdpowiedzUsuń
  2. A nie lepiej amatorom poradzić żeby zaznaczyli wszystkie zdjęcia myszką, kliknęli prawy przycisk i wybrali opcję masowej zmiany rozmiaru? Następnie wypełnili kilka prostych pól i kliknęli ok. I gotowe. Wg mnie dla początkujących to lepsze rozwiązanie. Z doświadczenia wiem, że początkujących terminal odstrasza. A taki bajer na Linuxie zachwyca - tym bardziej, że Windows (przynajmniej kiedyś) tego nie ogarniał ;)

    Co nie zmienia faktu, że porada przydatna.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...