środa, 10 sierpnia 2011

GNOME vs KDE - omówimy odwieczny dylemat początkujących czy wybrać Gnome czy KDE

Artykuł pochodzi także z mojej szuflady z Roku Pańskiego 2006 i jak w poprzednim przypadku cały czas jest wysoce aktualny. Gdzieniegdzie postaram się dodać uaktualnienia.

Biuro oparte na GNOME, screen z popularnego i łatwego dla początkujących systemu Linux Mint

Dominującymi środowiskami graficznymi na biurko są GNOME oraz KDE. Osoba początkująca lub migrująca z Windowsa powinna znaleźć w nich wszystko co może być przydatne w codziennej pracy. Środowiska te różną się między sobą filozofią oraz kwestiami technicznymi, jednak początkujący użytkownik nie powinien mieć problemu z orientacją zarówno w gnome jak i kde. Warto wspomnieć, że GNOME oparte jest na bibliotece gtk2, zaś KDE na qt. Ten podział generalnie przekłada się na powszechnie dostępne popularne aplikacje. Warto wspomnieć np., że popularna Opera jest oparta na qt natomiast Mozilla Firefox na gtk. (kwestia niezbyt istotna dla początkujących)

Desktop KDE popularnego i łatwego dla początkujących systemu Linux Mint

Wybór między GNOME a KDE jest bardziej kwestią wyboru dystrybucji, przyzwyczajenia i osobistych preferencji. Tak samo wybór między aplikacjami qt i gtk. Nie powinno być większych problemów z odpalaniem programów gtk pod KDE i vice versa. Możliwe problemy z wyglądem, doborem czcionek są dobrze rozwiązane np. w Suse / OpenSuse. W tej prostej dystrybucji użytkownik nie musi sobie zaprzątać głowy takimi kwestiami jak fakt czy dana aplikacja jest w gtk2 czy qt. Przy okazji w Suse [w chwili pisania artykułu wersja 10.0] lepiej sprawuje się desktop oparty na KDE 3 [dokładnie sprawdzone]. (W roku 2011 z kolei lepiej wydaje się spisywać Gnome 2, ale to subiektywne odczucie autora)

Ciekawostka: GNOME jest bardziej popularne w USA, podczas gdy KDE dominuje w Europie [początek 2006].

Moja osobista obserwacja na dzień dzisiejszy jest taka: Aplikacje GTK wydają się generalnie działać szybciej niż QT, aczkolwiek środowisko GNOME generalnie zajmuje więcej pamięci i jest odrobinę mniej funkcjonalne niż KDE. Środowisko KDE w moim odczuciu jest o pół kroku do przodu w stosunku do konkurenta, zajmuje mniej pamięci (dotyczy KDE 3 obecnie rozwijanego pod nazwą Trinity Desktop, KDE 4 jest jednak bardziej "spasione"), ma więcej możliwości konfiguracji, wydaje się bardziej spójne od strony technicznej. Gnome jest jednak do przodu jeśli chodzi o pewne rozwiązania medialne i ergonomię pracy (domyślna konfiguracja, przejrzystość). Gnome wydaje się bardziej odbiegać od Windowsa, którego niedawni użytkownicy według mnie mogą woleć KDE. Ufff... naprawdę trudny wybór... mi się nigdy nie udało ostatecznie zdecydować.... w efekcie jako główne pełne środowisko preferuje XFCE (o czym w następnym poście z szuflady).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...