sobota, 17 marca 2012

Magiczny Remix Mageia. Nowy-stary Linux na moich komputerach.

Ostatnio się zdenerwowałem, że nowe jądra i dystrybucje nie obsługują jednego z moich komputerów - tragedia to w sumie żadna, jako że kilka nowych, fajnych OS-ów dojrzało na tyle, że można ich użyć do moich celów (przeglądarka, multimedia, office, rozrywka).

Po przeglądzie kilku dystrybucji i systemów wybrałem Magiczny Remix systemu Mageia 1, wykonany przez polską ekipę sympatyków Mandrivy i Magei. System jest w pełni spolonizowany, bajecznie łatwy, wygodny, obsługuje każdy możliwy hardware, który posiadam, obsługuje perfekcyjnie wifi i net z komórek. Magiczny Remix umożliwia mi postawienie nowego stanowiska w mgnieniu oka, prawie nie wymaga pracy przy postawieniu go.

KDE4, domyślny desktop, zastąpiłem lekkim LXDE (dwoma kliknięciami), zostawiając jednak system oparty na KDE4 i QT, co sprawdza się doskonale. System nie jest dla mnie aż taką nowością - cały czas bowiem równolegle używałem oficjalnej instalacji Mageia 1 GNOME Dekstop z doinstalowanym LXDE dostosowanej w pełni do moich potrzeb (i na jednej partycji dalej mam tą instalację). Magei używałem bezlitośnie, testowałem, konfigurowałem, dopalałem, customizowałem i powiem wam jedno. Mageia 1 to może nie jest królowa responsywności i demon prędkości, ale to system jednocześnie i bajecznie łatwy i "rock solid", czyli nie do zajechania.

Oczywiście w miarę wolnego czasu i chęci podzielę się wami wnioskami z używania innych lekkich systemów, ale jak na razie cieszę się odświeżoną instalacją Mageia 1 - Magiczny Remix:


Więcej screenshotów oraz opis systemu znajdziecie tutaj: http://tiny.pl/hp77v. Ja dobrze wiem, że wszyscy lubią screenshoty. Magia Linuksa. :)

5 komentarzy:

 1. A co to znaczy dla Ciebei "net z komórek"? W jaki sposób łączysz się z netem, używasz jakiegoś dodatkowego programu? Jaki telefon? Pytam, bo używałem kiedyś neta przez telefon korzystając z nokii, winda sobie z tym dobrze radzi softem nokia pc suite, niestety na ubuntu nie chciało mi to działać. Niby jest "gnokii" ale też mi nie chciało działać... :(

  OdpowiedzUsuń
 2. hmm, generalnie bez problemu kiedyś łączyłem się z netem poprzez programik UMTS Monitor oraz także Network Manager zawarty "z urzędu" w Ubuntu (LTS)

  łączyłem się Sony Ericssonem i Motorolą (modeli nie pamiętam)

  obecnie używam netu komórkowego przez modemy Huawei - PLAY

  chcę mieć tę opcję awaryjnie i na wyjazdy - normalnie korzystam z wifi

  OdpowiedzUsuń
 3. generalnie jeśli nie szkoda ci wypalać CD, ściągnij Magiczny Remix, odpal z LiveCD i wypróbuj łączenie się z twojej komórki - generalnie distra mandrivo-pochodne mają świetną bazę sterowników, czasem lepszą niż Ubuntu

  nieco starszą bazę sterowników powinien mieć aktualny PCLinuxOS (wersja XFCE jest najnowsza, to też distro będące forkiem mandrivy, choć jest to rolling release

  OdpowiedzUsuń
 4. W wolnej chwili wypróbuję, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Padnięty dysk w zabytku Dell SX270 skłonił mnie do poszukania Linuxa Live cd ot tak dla zabawy. Zero wiedzy o Linuxach i brak potrzeby jej zdobywania, byłem, jestem i pewnie będę użytkownikiem Windowsów ze względu na to do czego używam komputera. Padło na Magiczny Remix bo po polsku i podobno łatwy.
  No i jestem w szoku, "Magiczny" jest tak prosty i przyjazny że odrobina obycia z Windowsem i umiejętność czytania ze zrozumieniem wystarcza do użytkowania tej dystrybucji. Baza sterowników ogromna, instalacja na pendrive banalnie łatwa mimo braku na płycie gł. ustawienia bootowania z usb (wszystko "samo się").
  Jak ktoś ma lęki przed Linuxem to "Magiczny" poprowadzi za rączkę bez problemów.
  Pzdr

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...